Producenci

REKLAMA

eBiuletyn-Nowości

image
Pułapki na Facebook'u
[2013-01-03]

Specjaliści z ESET, gdzie tworzone są programy antywirusowe odkryli ostatnio niebezpieczne odnośni, które pojawiły się w ostatnim czasie na Facebooku.

Co oznacza Kliknięcie w jeden z takich linków?

Przede wszystkim może sie to skończyć dla Ciebie albo dodaniem na facebookowej tablicy informacji o polubieniu kontrowersyjnego filmu, albo przeniesie Cię do strony internetowej, która będzie Ciebie przekonywać do aktywacji jakiejś usługi, np. SMS premium.

Kliknięcie w taki odnośnik może też się skończyć przejściem do strony przypominającej cieszący się popularnością YouTube, natomiast po wciśnięciu przycisku play zamiast filmu może się wyświetlić komunikat o przeciążeniu serwerów oraz wiadomość o możliwości ominięcia przeszkody, m.in. poprzez podanie numeru swojej komórki. Postąpienie zgodnie ze wskazówkami powoduje aktywację usługi SMS premium, w ramach której pod wskazany numer dostarczane są wiadomości SMS zawierające m.in. wróżby. Każda taka wiadomość obciąża rachunek użytkownika kwotą 4,92 zł brutto.

Jak podkreślają eksperci z firmy ESET, próba obejścia powyższej procedury poprzez odświeżenie strony z kontrowersyjnym filmem powoduje przeniesienie do serwisu Facebook. Tam wyświetlana jest obietnica odtworzenia materiału wideo po kliknięciu przycisku "Lubię to". Postąpienie zgodnie ze wskazówką sprawia, że na profilu internauty dodawana jest miniatura jednego z kontrowersyjnych filmów. W ten sposób znajomi użytkownika dowiadują się, jaki film internauta chciał obejrzeć, a ci bardziej ciekawscy wpadają w pułapkę i klikają odnośnik.

Jeśli na profilu swojego znajomego odnajdziesz podejrzany link, poinformuj go o swoim odkryciu. Im szybciej ofiara dowie się o odnośniku, tym większe prawdopodobieństwo, że w pułapkę nie wpadną kolejne osoby.


źródło: ESET

REKLAMA

test