Producenci

REKLAMA

eBiuletyn-Nowości

Powiedzmy sobie szczerze – to jest jedno z podstawowych pytań, jakie wymusza na nas popularyzacja komputerów osobistych i rozwój cyfrowego świata. Ale zacznijmy od początku, a więc od szybkiego spojrzenia na antywirus, jako pewien program, którego celem jest… no właśnie, co?

Antywirus

To program, który ma za zadanie utrzymać bezpieczeństwona naszych nośnikach pamięci (popularne dyski twarde, pamięci RAM czy wreszcie pendrive’y). Przed czym jednak chronią? Oczywiście przed szkodliwymi programami (są to najczęściej wiry i malware). Ważne jest, aby na poważnie traktować owe zagrożenie. Być może i „zainfekowanie” komputera bywa zazwyczaj niegroźne czy sporadyczne, ale i tak może doprowadzić do groźnych konsekwencji. Chociażby do nieodwracalnej utraty danych na nośnikach pamięci czy kradzieży danych osobowych. Właśnie dlatego oprogramowanie antywirusowe należy traktować jako element podstawowego pakietu programów na naszym komputerze.


Powszechny dostęp do Internetu, nasycenie rynku prasą o tematyce komputerowej itp. skłania do pewnej refleksji – po co kupować, skoro mogę mieć za darmo? Od razu należy zaznaczyć, że zastanawiać się nad tym mogą wyłącznie osoby prywatne, ponieważ firmy i instytucje są zobligowane wykupu licencji na stanowiska komputerowe. Darmowe programy antywirusowe to jest naturalnie pewne rozwiązanie, ale niezbyt pewne i skuteczne. Oczywiście zawsze lepiej mieć coś, co w teorii ma chronić nasz komputer, niż nie mieć nic i być totalnie narażonym na zagrożenia z Sieci. Niestety, darmowe programy, które popularnie nazywamy „antywirami” nie są na tyle odporne na ataki spryciarzy od wyrządzania szkód, aby w pełni im powierzyć ochronę komputera. Nie są odpowiednio często aktualizowane, brak im profesjonalnego wsparcia ze strony producenta (o ile możemy tutaj użyć tak poważnego stwierdzenia). A ponadto – co szczególnie szokuje – potrafią mieć wbudowaną opcję szpiegowania naszego komputera. Zamiast czuć się bezpiecznie i komfortowo, narażamy się na włamania na nasze konta internetowe (np. na serwisach społecznościowych), kradzież poufnych danych czy pieniędzy, którymi stale manipulujemy poprzez strony internetowe banków itp. A więc czy warto narażać się na takie niebezpieczeństwo?


Biorąc powyższe pod uwagę, dochodzimy do stwierdzenia, że profesjonalny program antywirusowy służy do ochrony naszego komputera. Przy okazji jednak warto zaakcentować inne działanie antywirusów. Zapewniają one także stabilną pracę systemu. Programy sprzed lat owszem bywały pod tym względem problematyczne, ale na szczęście programiści wzięli pod uwagę fakt, że osoba, która spędza wiele godzin przy komputerze ma prawo oczekiwać stabilnej i szybkiej jego pracy. Obecnie przecież mamy włączone komunikatory, przeglądarki z wieloma otwartymi oknami i zakładkami, podłączone kamerki internetowe itp. Aby zapewnić komfort, legalne programy antywirusowe zostały na tyle „odchudzone”, że ich praca w minimalnym stopniu obciąża pracę systemu.


Czas na odpowiedzieć na postawione pytanie – jaki program antywirusowy wybrać? Z pewnością powinien cechować się wysoką skutecznością w wykrywaniu zagrożeń. W równym stopniu powinien zapobiegać przenikaniu niebezpiecznych „mikrobów”, które co dzień przybierają inną postać (złośliwe programy potrafią wręcz „mutować”, aby tylko uniknąć wykrycia przez antywiry). Oczywistą zaletą jest też mały wpływ na szybkość działania komputera. Powinien także móc dać się zainstalować na praktycznie każdym komputerze, niekoniecznie nowym z topowym systemem operacyjnym…


Czego chcieć więcej?


Teoretycznie nic, ale jednak katalog odpowiednio przygotowanych programów antywirusowych z pewnością ułatwi życie każdemu miłośnikowi komputerów czy zapalonemu graczowi. Dlatego przygotowaliśmy internetową platformę antywir24.pl, która także Tobie ułatwi wybór. A jeśli chodzi o ostateczną decyzję… No cóż, ona należy do Ciebie.


 

Pozdrawiam,

Konrad

antywir24.pl


REKLAMA

test